Засульська ОТГ
Засульська об’єднана територіальна громада на Полтавщині –найбільша сільська ОТГ в Україні. До складу якої входить 38 населених пунктів, 11 старостинських округів, населення близько 18 тисяч. Адміністративний центр розташований у селі Засулля. Очолив громаду Сергій Бондаренко.
Кожен сільський куточок славиться своєю історією вписаною в літопис «золотими літерами»: Солониця – пам’ятне місце битви Северина Наливайка; Спасо-Преображенський Мгарський монастир – поєднання гармонії рукотворної і нерукотворної краси. Заснований у 1619 році коштом Раїни Вишневецької, дружини державного та військового діяча руських земель князівства Литовського Михайла Вишневецького та матері неоднозначної історичної постаті Яреми Вишневецького. Сьогодні на території цієї світової християнської святині розвивається сільське, підсобне господарство, пасіка, пекарня. Тисячі паломників щороку відвідують це місце сили, куточок неба на землі, який вселяє віру та надію. Поблизу монастиря восени 1990 року було вивершено Курган Скорботи майже через 60 років після найстрашнішого у світі геноциду українського народу 1932-1933 років. І було встановлено, і охрещено на кургані Хрест та споруджено дзвін.
Пишаємося особистостями нашого краю: Анастасієм Зайкевичем – (с. Матяшівка 1842-1931 р.р.) – вченим агроном, фізіологом рослин, батьком дослідницької справи в Україні. Павлом Охріменком – (с. Солониця 1919 – 1997 р.р.) – професором, доктором філософії, академіком, заслуженим працівником народної освіти України. Сергієм Миколенком – (с. Солониця 1892-1941 р.р. ) – рядовим 120 піхотної дивізії, мудрим керівником колгоспного господарства, який турбувався про своїх працівників у скрутні голодні роки, нагороджений Георгіївським хрестом 4 ступеня. Василем Баркою – уродженцем села Солониця, автором роману «Жовтий князь»…
Новітня історія має патріотичне піднесення і розпач втрат. Чимало мешканців громади стали на захист незалежності та територіальної цілісності України. Сьогодні схиляємо голови перед світлою пам’яттю воїнів – уродженців сіл Засульської громади: Владиславом Кучеренком (с. Новаки), Русланом Марченком (с. Михнівці), Артемом Розуменком (с. Оріхівка), Романом Омельченком (с. Піски), Олександром Авраменком (с. Оріхівка), Віктором Дмитренком (с. Засулля), які загинули в зоні АТО. Ніщо так не єднає, як спільно пережитий біль і молитва.
Пишаємося уродженцями села Засулля чемпіоном світу з кікбоксингу і тайського боксу Олегом Приймачовим; каратистами, срібними та золотими призерами дефлімпійських ігор Олександром та Володимиром Махно. (2017 року за Указом Президента України їх нагороджено орденом за заслуги III ступеня).
Нині Засульська ОТГ реалізовує потужні інфраструктурні проекти, покращуємо ефективність і якість в галузі освіти та медицини, надаємо соціальні послуги, здійснюємо благоустрій територій, проводимо поточні ремонти доріг та інше.
Майже за два роки роботи в складі об’єднаної територіальної громади одним із ключових питань постало питання ефективності та якості освіти. Саме тому в нашій громаді пройшов процес оптимізації шкіл. 1 вересня двері в країну знань відчинило 7 загальноосвітніх навчальних закладів. Учні оптимізованих шкіл щодня підвозяться на навчання. Найбільшим закладом є ОЗ «Засульський ліцей», нині тут навчається понад 480 дітей. Опорний заклад постійно розвивається. Тут побудували штучне футбольне поле для дітей, придбали новий автобус. Також відкрили сучасний музей, експозиції якого розміщені у трьох тематичних залах. Відвідувачі мають можливість ознайомитися із особливостями розвитку місцевості XX ст; цікавими епізодами із життя краю під час революції 1905-1907 р.р.; подіями Першої та Другої світових війн; страшними часами Голодомору (32-33 років).
В прийдешньому навчальному році розпочала свою діяльність нова українська школа. Зараз постійно проводяться навчання, тренінги для удосконалення педагогічної майстерності і підвищення кваліфікації фахівців в галузі освіти. Значну допомогу та підтримку щодо розвитку якості освіти нам надає шведсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні».
На території ОТГ працює 26 закладів культури. Потенціал у нас надзвичайно великий. 177 аматорських колективів, серед них 12 мають почесні звання народний і зразковий. Учасники беруть активну участь в обласних, Всеукраїнський і міжнародних фестивалях. Проводимо низку унікальних заходів (фестиваль майстрів народної творчості «Україна вишивна», обрядове дійство «Наддніпрянське весілля», I-й Всеукраїнський фестиваль народної творчості «Джерело духовності» та ін).
Сьогодні в громаді працює КНП «Центр ПМСД», в складі якого функціонують 22 ФАПИ та 8 амбулаторій. Нещодавно за кошти Світового банку придбано автомобіль марки «Сітроен Берлінго» оснащений сумкою-холодильником, ним здійснюється перевезення біохімічних аналізів у Лубенську КЦМЛ для проведення лабораторних досліджень на новому високотехнологічному обладнанні з високою якістю. У медицині відбувається процес оптимізації, 12185 мешканців громади уклали декларації. У перспективі залучення коштів, які вже на опрацюванні для будівництва нової амбулаторії оснащеної cучасним медичним обладнанням, апаратурою, що забезпечить кращі умови праці медичного персоналу та обслуговування населення.
Нині у Засульській об’єднаній громаді працюють над розвитком інфраструктури. Роботи з благоустрою сіл виконує комунальне підприємство «Сяйво», замовником яких є відділ житлово-комунального господарства виконкому. Для комунального підприємства завдяки субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, постійно придбавається нова потужна техніка для виконання таких видів робіт: (перевезення твердих та сипучих матеріалів, послуги екскаватора, асенізаційного автомобіля, очищення від снігу доріг та інших територій, вивезення сміття, послуги вишки до 5 м, посипка сумішшю від ожеледиці). Кошти громади спрямовують на ремонт доріг у населених пунктах. У селах обладнано більше 120 систем вуличного освітлення. Торік відремонтували свердловину у селі Новаки. Ще кілька таких побудували та замінили й в інших селах. (Нижній Булатець, Чуднівці). Також ліквідовуються несанкціоновані сміттєзвалища, вживаються заходи з поліпшення питної води, проводяться роботи по реконструкції очисних споруд в селі Солониця. Пасажирські перевезення в межах громади забезпечують приватні перевізники, з якими громадою укладені договори на перевезення пільговиків. Кошти за пільгове перевезення жителям села відшкодовуються з бюджету громади.
Економіку представляють Лубенський комбінат будівельних матеріалів, філія «Лубенський насіннєобробний завод», ТОВ «Посулля-агро», «Фрукти Полтавщини», дорожні організації філія «Лубенський райавтодор», філія Лубенська «Дед» та її підрозділ «Асфальтобетонний завод», свої виробні потужності з виготовлення асфальтобетону має Лубенське шляхове будівельне управління № 9.
Засульська громада – відкрита для інновацій та зовнішнього світу, інвестиційно приваблива перлина Полтавського краю, екологічно чиста, комфортна, багата історико-культурною спадщиною та щирими, працьовитими людьми. Нині у планах стратегічного розвитку громади - розвиток підсобного господарства та створення нових робочих місць.